Z jakim wyprzedzeniem należy rezerwować termin?

Trudno to dokładnie określić, gdyż obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy” :-) Gwarancją rezerwacji terminu jest podpisanie umowy oraz wpłata zadatku. Zawsze proszę o kontakt. Jeśli okaże się, że mam już zajęty interesujący Was termin, mogę polecić zaprzyjaźnionych fotografów lub możemy umówić się na sam plener ślubny.

Czy posiadasz upoważnienie do wykonywania zdjęć w kościele?

Tak – ukończyłem kurs fotografowania podczas celebracji liturgicznych i mam stosowne zaświadczenie.

Czy możemy zobaczyć przykładowy cały reportaż ze ślubu i wesela oraz sesję plenerową?

Oczywiście. Zapraszam na niezobowiązujące spotkanie, na którym będę mógł pokazać Wam nie tylko cały reportaż, ale także wywołane zdjęcia i gotowe albumy. Będzie to również okazja do poznania się i odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania.

Jaki jest Twój styl pracy w dniu ślubu?

Preferuję reportaż i rejestrowanie wydarzeń takimi, jakimi są, bez reżyserowania i ustawiania. Staram się wychwytywać najważniejsze dla Was chwile i momenty, na których będzie widać też emocje towarzyszące Wam i Waszym gościom w dniu ślubu. W ten sposób powstają zdjęcia bardziej naturalne, mające wdzięk i niepowtarzalność.
Na kilka dni przed, a także w dniu ślubu udzielam jedynie Młodej Parze kilku wskazówek i uwag jak przygotować się do reportażu ślubnego i sesji plenerowej.

Czy możemy zrobić sobie zdjęcia pozowane z rodziną i znajomymi?

Oczywiście. Jestem do Waszej dyspozycji przez cały dzień i takie zdjęcia możemy zrobić w dowolnym momencie. Szczegóły ustalamy zwykle przed ślubem lub w trakcie wesela.

A co jeśli byśmy chcieli mieś zdjęcie grupowe, na którym byliby wszyscy goście?

Zrobię i takie ujęcie – najlepiej jest je wykonać tuż po wyjściu z kościoła/USC, a jeszcze przed życzeniami. Wspólnie ustawiamy gości, według ich rangi i zgodnie z Waszym życzeniem. Takie ujęcie powstaje w kilka minut.

Czy robisz zdjęcia sam, czy też ktoś Ci pomaga?

Podczas ślubu i wesela pracuję sam, w plener zwykle jadę z asystentem. Jeśli macie takie życzenie, mogę również zorganizować reportaż robiony przez dwóch fotografów.

Czy dostaniemy zdjęcia również na płycie DVD?

Tak, choć coraz częściej zdjęcia przekazuję na pendrivie. Zdjęcia na płycie DVD/pendrivie są w formacie jpg, w najwyższej możliwej rozdzielczości i nie są zabezpieczone, więc możecie swobodnie wykonać kopię dla znajomych czy rodziny, zgrać je na twardy dysk – zawsze zalecam zrobienie takiego backupu.
Dodatkowo dostaniecie płytę (lub folder na pendrivie) ze zmniejszonymi zdjęciami, zoptymalizowanymi do używania w internecie – dzięki temu łatwo podzielicie się nimi ze znajomymi np. przez portale społecznościowe.

Czy możemy dostać wszystkie zdjęcia, tzw. surowy materiał?

Zdjęcia, które otrzymujecie na płycie, są starannie wyselekcjonowane i poddane obróbce. Surowego materiału nie udostępniam.

Gdzie wykonujesz zdjęcia?

Pracuję głównie na terenie woj. małopolskiego i podkarpackiego, ale dojazd nie stanowi problemu, wiec mogę być tam, gdzie mnie potrzebujecie. Ewentualne koszty dojazdu ustalane są indywidualnie.

Czy istnieje możliwość wykonania sesji narzeczeńskiej przed ślubem?

Oczywiście i gorąco do tego zachęcam. Poza tym, że będzie to dla Was świetna pamiątka, to także okazja abyśmy się lepiej poznali i abyście oswoili się z obiektywem. Ja zaś będę w stanie poznać lepiej Wasze oczekiwania i mocne strony, co zaowocuje jeszcze piękniejszą sesja ślubną.

Gdzie realizowany jest plener ślubny i czy może się odbyć w innym dniu niż sama uroczystość?

Bardzo często miejsce pleneru, lub przynajmniej styl w jakim ma byś wykonany (np. na łonie przyrody lub miejski), określają Państwo Młodzi. Ja oczywiście także mam wiele pomysłów i mogę Wam zaproponować coś ciekawego.
Zwykle proponuję, aby krótką sesję wykonać w dniu ślubu, a na dłuższy plener pojechać na spokojnie innego dnia.

Czy pijesz na weselu?

Tak, piję... kawę, herbatę i inne napoje bezalkoholowe.

Czy możemy sobie mówić na Ty?

Oczywiście. Chyba od tego pytania powinienem zacząć :-)

Jak długo po sesji trzeba czekać na zdjęcia?

Szczegółowy opis na temat obróbki i czasu oczekiwania na gotowy materiał możecie znaleźć poniżej.

Dlaczego na stronie nigdzie nie ma ceny?

Bo trudno ją precyzyjnie określić. W mojej ofercie znajduje się pakiet standardowy, ale zawsze modyfikuję go na życzenie Klientów tak, by spełnić ich oczekiwania. Ostateczną cenę – potwierdzoną umową z gwarancją niezmienności ceny – będę w stanie podać odpowiedzialnie dopiero poznawszy Wasze preferencje.

Zapraszam do kontaktu!
 
 
 
    "Jak długo trzeba czekać na zdjęcia?" to pytanie ostatnio bardzo często pada tuż po weselu czy sesji plenerowej, co skłoniło mnie do napisania kilku słów właśnie o obróbce zdjęć.
 
Fotografia ślubna Nowy Sącz
  

    Maksymalny czas oczekiwania na zdjęcia i albumy zawsze wpisuję do umowy i robię wszystko abyście zdjęcia dostali jak najwcześniej, chociaż zwykle czas ten jest dość długi. I wcale nie mam zamiaru się tutaj tłumaczyć. Proszę zwrócić uwagę na to, że w sezonie ślubnym dużo czasu spędzam po prostu robiąc zdjęcia (i to nie tylko w soboty, śluby i wesela coraz częściej organizowane są także w niedziele czy inne dni jeśli np. wypada jakieś święto). W tygodniu zwykle umawiam się na ślubne sesje plenerowe, sesje narzeczeńskie i realizuję inne zlecenia. Później dopiero przychodzi czas kiedy przez wiele godzin siedzę przed monitorem aby wybrać najlepsze ujęcia i je obrobić. Sama selekcja zajmuje zwykle sporo czasu (nie mówiąc już o zgraniu zdjęć na komputer i zrobieniu kopii zapasowych na dyskach zewnętrznych).
    
    Wszystkie zdjęcia wykonuję w formacie RAW, czyli plikach które później pozwalają na wiele więcej jeśli chodzi o obróbkę niż popularne jpg-i. Nad obróbka jednego zdjęcia spędzam zwykle od 3 do nawet 15 minut (czasem jeszcze dłużej), co przy ilości 300 zdjęć daje średnio ok. 40 godz. pracy przy komputerze (a zwykle przecież chcecie otrzymać więcej zdjęć, prawda?). Co obrabiam? Najczęściej zmieniam balans bieli, jasność, kontrast i wyostrzam zdjęcie. Czasem zdjęcie wymaga dodatkowego kadrowania czy usunięcia zbędnych elementów, często konieczny jest też retusz twarzy i nałożenie pudru. Również konwersja zdjęć do czerni i bieli nie odbywa się za pomocą przyciśnięcia jednego guzika w programie graficznym, jakby się to mogło wydawać. Do tego należy doliczyć czas poświęcony na dojazdy (kilka razy w roku realizuję reportaże, na które muszę dojechać nawet i 300-400 km), czas na przygotowanie zdjęć do wywołania i wklejenie ich do albumu lub zaprojektowanie rozkładówek fotoalbumu, przygotowanie nadruku na płyty czy zrobienie prywatnych galerii internetowych. Sporo jest tego wszystkiego. Niestety nie tak często jakbym tego chciał, ale udaje mi się również wygospodarować dzień lub dwa na dodatkowe szkolenia czy kursy, aby zdjęcia które Wam oddaję były jeszcze lepsze.
    
    Ktoś ostatnio w rozmowie ze mną powiedział „To masz aparat za 10 tys. i musisz jeszcze obrabiać zdjęcia?!”. Tak, muszę. Zdjęcia prosto z matrycy aparatu, podobnie jak kiedyś negatywy, trzeba poddać właściwej obróbce aby nadawały się do oglądania. Aparat nie zdecyduje za mnie jaki efekt ma zostać osiągnięty. Pełnoklatkowa lustrzanka cyfrowa i wysokiej klasy jasne obiektywy bardzo w tym pomagają i bez nich praca na pewno byłaby dużo trudniejsza, ale są to tylko narzędzia, zdjęcia robi fotograf.
    
    Jeśli jest tylko taka możliwość, zawsze chętnie umawiam się też ze wszystkimi parami planującymi ślub i szukającymi fotografa ślubnego na niezobowiązujące spotkania (to także jest czas, który mógłbym poświęcić przy komputerze na obróbkę). Ważniejsze jest jednak dla mnie poznanie Was i Waszych oczekiwań oraz zaprezentowanie zdjęć i albumów na żywo. Chętnie też odpowiem na nurtujące Was pytania i wątpliwości.
    
    Poniżej zamieszczam kilka zdjęć przed i po obróbce. Oceńcie sami. Staram się aby obróbka była raczej naturalna, nie przesadzona i ponadczasowa (moim zdaniem oczywiście, bo moda na różnego typu zdjęcia czy efekty zmienia się). Wszystkie komentarze mile widziane.
Tym, którzy zaufali mi do tej pory, bardzo dziękuję, a tych którzy właśnie czekają na zdjęcia proszę o cierpliwość i wyrozumiałość.
 
Fotografia ślubna Rzeszów

Fotografia ślubna Kraków

 

Fotografia ślubna Nowy Sącz

 

Fotografia ślubna Nowy Sącz

 

Fotografia ślubna Nowy Sączcreated optymal.pl CMS Made Simple

Fotografia ślubna, Fotografia ślubna Rzeszów, Fotografia ślubna Kraków, Fotografia ślubna Limanowa,
Fotografia weselna, Fotografia na wesele, fotograf, Fotograf, Fotoalbum, Fotoksiążka,
Plener ślubny, Sesja narzeczeńska